A nők egyik legrettegettebb félelmük igazolódik be akkor, ha valamiféle elváltozást tapasztalnak a mellükben. Többségük ilyenkor hajlamos a legrosszabbra gondolni, pedig látatlanba, statisztikákra hivatkozva kijelenthető, hogy az esettek többségében nincs szó rosszindulatú elváltozásról.
Gyakran megesik, hogy a mellben ciszta alakul ki. –> A ciszta egy folyadékkal, levegővel, egyéb anyaggal (akár hormonokkal) telt tömlőt jelöl, melyet egy vaskosabb külső hártya, egy “fal” vesz körül. Megesik, hogy faggyúmirigy cisztáról van szó, amely a bőr alatt képződő apró dudor. Ciszta a test bármely részén, így a mellen is megjelenhet.
A tévhiedelemmel ellentétben, a legtöbb ciszta, így a mellben előforduló sem jelent önmagában rákos megbetegedést. A cisztákat orvosi úton általában eltávolítják. A rosszindulatú elváltozásról pontos diagnózist orvos adhat, ehhez szövettani mintavétel is szükséges.
További 3 eset, amikor a mellen megjelenő csomó nem jelent mellrákot! >>>
– Sok ember, férfiak és nők alkatilag egyaránt hajlamosak arra, hogy testük különböző pontjain, így a mellükön is, zsírcsomók képződhessenek. Egy ilyen csomó megjelenése ugyan ijesztő, ám amennyiben az orvosi vizsgálat is igazolja, hogy zsírcsomóról van szó, a páciens megnyugodhat, ugyanis a zsírcsomó teljesen ártalmatlan.
Orvosi úton eltávolítható, ám ezt azokban az esetekben szokták javasolni, amennyiben nagyon zavaró, netán a csomó szép lassú növekedése is tapasztalható.
– A mirigyhámokból kiinduló, kemény és könynen “kimozdítható” ‘fibroadenoma‘, inkább fiatal lányoknál jelentkezhet. Szintén ártalmatlan, orvosi beavatkozással eltávolítható.
– A szoptatás is okozhat gondokat –> Előfordulhat, hogy a megduzzadt tejmirigyek maguk is “becsomósodhatnak”. Ez mindaddig természetes jelenség, amíg lázzal, gyulladással vagy egyéb, korábban nem tapasztalt problémával nem jár. A gyulladás esetén sem rosszindulatú daganatra kell gondolni, pusztán az orvosi kezelés elengedhetetlen a gyógyuláshoz.
A megjelenő csomók milyenségéről természetesen pontos képet csak az orvosi vizsgálat adhat. Ezért biztosra csak akkor mehet bárki is, ha felkeres egy kezelőorvost, szakorvost!
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?