Az organikus ciszta független a hormonális zavaroktól és maradandó, vagyis nem szívódik fel magától. Igen nagy méretűre is megnőhet, elnyomva ezáltal a szomszédos szerveket, például a hólyagot, a beleket és a végbelet.
Amíg kis terjedelmű, sem fájdalmat, sem cikluszavarokat nem okoz, ám hajlamos a hirtelen növekedésre, s ezáltal viharos tünetek előidézésére.
Különböző formái ismertek:
- Savós (szerózus) ciszta, mely világossárga vérsavóval van tele.
- Gyakori a nyálkás (mukózus) ciszta, mely sűrű, viszkózus, kocsonyás, fapados, sárgás színű folyadékkal telt képződmény.
- A dermoid ciszta huszonöt éves korig gyakran előfordul, idősebb korban már ritkában. Ezek a gyakran kétoldali daganatok igen furcsák. Sűrű, zsíros, hámszövet eredetű folyadékkal vannak tele, amelyek haj-, köröm-, fog-, csont- és porcmaradványokat tartalmaznak.
Az operáció jelen esetben a “szükséges rossz”:
Bármekkorák és bármilyen panaszokat okoznak, meg kell operálni, mert csak mikroszkópos vizsgálat tudja eldönteni a daganat típusát, ugyanis hajlamosak a rosszindulatú elfajulásra.
Mégis ritkán történik meg a rákos elváltozás, mert az esetek többségében heveny tüneteket okoz, tehát idejében fel is fedezik.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?